Uluslararası işbirliği çalışmalarına devam eden Van YYÜ’de İran ile önemli bir işbirliği anlaşması imzalandı. İran’da bulunan 38 Teknokentin temsilcisi olan Batı Azerbaycan Bilim ve Teknoloji Parkı Başkanı Prof. Dr. Hassan Haidari ve İranlı 12 firma yetkilisi, YYÜ Teknokenti ziyaret etti. YYÜ Teknokent firmaları ve akademisyenleri ile ortak çalışma yapılmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen toplantının ardından Rektör Prof. Battal ve Prof. Dr. Haidari arasında bir çok alanı kapsayan işbirliği anlaşması imzalandı.
Anlaşmanın imzalanmasının ardından konuyla ilgili açıklama yapan Rektör Prof. Dr. Peyami Battal, imzalanan işbirliği protokolü ile iki kardeş ülke arasındaki ilişkilerin daha da gelişeceğine dikkat çekerek, “Bu anlaşmalarla hem akademisyenlerimiz hem de firmalarımız bilimsel ve ticari alanda arzulanan hedeflere biraz daha yaklaşacağımızı düşünüyorum. Çalışmalarımız belli bir aşamaya geldi, bundan sonra üretime yönelik somut adımlar atmanın zamanıdır. Ben imzalanan bu protokolün iki ülke açısından da hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.
Toplantıda Van YYÜ Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş ise teknokent hakkında bilgiler vererek, İran’la işbirliğini daha ileri noktalara taşımayı hedeflediklerini kaydetti.
YYÜ Teknokenti ziyaret eden İranlı firmalar enerji verimliliği optimizasyon sistemleri, farklı ofis ve kontrol cihazları tasarımı ve üretimi, tarım ve hayvancılık için organik mineraller ve takviyeleri, balık ve karides için canlı yem olarak artemia kapsüller üretilmesi, fonksiyonel balık, sucuk ve fileto üretimi, yenilenebilir enerji sistemleri, güneş enerjisi sistemleri, rüzgar tribünleri gibi birçok alanda faaliyet gösteriyor.

İKİLİ GÖRÜŞMELER YAPILDI

Bu arada Van YYÜ Teknokent tarafından, İranlı firma yetkilileri ile Van’da aynı sektörde faaliyet gösteren firma yetkililerini buluşturmak amacıyla toplantı düzenlendi. Firma yetkilileri, toplantıda işbirliği olanaklarını görüştü.
Yapılan ikili görüşmeler neticesinde özelllikle güneş enerjisi, gıda ve tarım alanlarında işbirliği yapılması kararları alındı.
İranlı firma yetkilileri de, Vanlı firma yetkililerini İran’a davet etti. İki ülke arasında yapılabilecek işbirliği ve yatırımlar konusunda görüşmelerin devam etmesinin önemine vurgu yapıldı.
Toplantıyı gazetemize değerlendiren Van YYÜ Teknokent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş; “Toplantımız çok verimli geçti. Kardeş iki ülke arasındaki bu tür faaliyetleri önemsiyoruz. Teknokent, hem ithalat hem de ihracat konusunda köprü görevi görüyor. İlerleyen zamanlarda bu tür toplantılarımız karşılıklı olarak devam edecek. İranlı heyetle görüşme ve toplantılarımız 3 gün sürdü. Özet olarak, son derece verimli geçtiğini söylemek isterim” dedi.