14.10.2017 - Teknolojiye Davet Bilişim Etkinliği 2 Van’da gerçekleşti

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Teknokent, DAKA, TÜBİFED, VDB ve VİŞAD  tarafından organize edilen “Teknolojiye Davet Bilişim Etkinliği 2” programı gerçekleştirildi. Programa Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Vali Yardımcısı Mehmet Parlak, Tekno Kent Genel Müdürü Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, DAKA Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, Van TSO Başkanı Necdet Takva, VİŞAD, TÜBİFED ve VDB yetkilileri ile çok sayıda kişi katıldı.

Etkinlikte konuşan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi, teknolojik gelişmeleri ve inovasyonu ciddi şekilde takip edip önemsediklerini belirtti.

Teknolojik gelişmeleri Türkiye’deki iç ticarette de kullanmanın önemine dikkat çeken Çiftçi, “Ticaret ve iş dünyasının önünü açmak adına bu tarzdaki uygulamalarımız devam etmektedir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı olarak bu çalışmaları yaparken aynı zamanda Ar-Ge çalışmaları ve tasarımları konusunda da işbirliklerimiz söz konusudur.” ifadesini kullandı.

TÜBİTAK ile anlaşarak ortak çalışma yürüttüklerini anlatan Çiftçi, “Yeni teknoloji transferleri programı kapsamında Teras Ar-Ge Görüntüleme Sistemi adıyla ilk defa bir milli görüntüleme sistemi yapılacak. Böylece sınır kapılarımızda her türlü patlayıcı ve kaçak eşya emvalleri görüntülü şekilde ekranlara yansıyacak. Buda bizler için milli bilişimin gelişmesine çok önemli katkılar sağlayacak. Bununla birlikte gümrük kapılarında ve limanlarda x-ray tarama, yüz tanıtma, araç takip ve plaka okuma sistemleri gibi ileri teknolojilere çok önem vererek ciddi yatırımlar yaptık. Son bir yılda 150 milyonluk çalışmamız söz konusudur.” dedi.

Teknolojik gelişmelerin ülkede artarak devam edeceğini ifade eden Çiftçi, temel amaçlarının ithalat ve ihracat hacminin artması olduğunu kaydetti.Projelerde teknoloji kullanımıyla ülke ihracatının niteliğinin artacağını anlatan Çiftçi, sözlerine şöyle devam etti:”Sektör firmalarının küresel pazarlarda alımlarının sağlanması, internet girişimciliğinin desteklenmesi noktasında da çok ciddi eylem planlarımız bulunmaktadır. Böylece internet ve bilişim sektörünü destekleyecek ve geliştireceğiz. Yeni bilişim ürünleri ve Ar-Ge çalışmalarını destekleyeceğiz. Bu kapsamda yerli bilişim sektöründe yerli ürün kullanınımı 2019’a kadar yüzde 25, 2023 kadar ise yüzde 50’ye çıkarmayı hedeflemekteyiz.”Van’ın doğuya açılan batı kapısı olduğunu ifade eden YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, “Yazılım sektöründen pay almanın yolu üniversite-sanayi işbirliğinden geçer. Teknolojiyi üretmek istiyorsanız üniversiteyle doğru diyalog kurmalısınız. Birbirimizi geri beslediğimiz sürece bu mekanizma çalışacaktır. Bu kapsamda doğru ilişkiler kurarsak doğru şeyler üreteceğiz.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından toplantı sunumlarla devam etti.

MENÜ
Kapat