25.10.2017 - Bakan Özlü’den Van YYÜ Teknokent Ziyareti

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, bir dizi ziyaret için gittiği Van’da, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) ve YYÜ Teknokenti ziyaret etti.Türkiye’nin her ilinin bir marka olduğunu belirten Özlü, “Her şey keşfetmekle başlar. Van’ın potansiyelini keşfetmek durumundayız” dedi.

Özlü, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal’ı ziyaret etti. YYÜ’nün 14 fakülte, 4 enstitü, 11 meslek yüksekokulu ve 19 uygulama ve araştırma merkezi ile önemli bir bilim merkezi olduğunu ve çok önemli gördükleri Teknokenti de bünyesinde barındırdığını ifade eden Özlü, “Van TGB’de yaklaşık 30 firma faaliyet gösteriyor. Üniversite ile bilimi buluşturan bu bölgeler, Türk sanayisinin geliştirilmesinde çok önemli bir misyonu yerine getiriyorlar. Teknoloji geliştirme bölgelerimiz sayesinde, teknolojik ürün ihracatımızın katlanarak artacağına olan inancımız tamdır” diye konuştu.

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise “Üniversitemizde sanayi ile ilgilenen ekibimiz var. Bizler kampüse hapsolmuş bir üniversite değiliz. Kurum ve kuruluşlarla, STK’larla, OSB ve vatandaşla çok iyi ilişkiler kurmuş durumdayız” dedi. YYÜ Teknokentin artık uluslararası bir ölçek haline geldiğini de anlatan Rektör Battal, bilim merkezinin açılması konusunda destek aldıklarını, Teknokent’in alt yapı ve çevre düzenlemesi için de destek beklediklerini söyledi.

TEKNOKENTİ ZİYARET ETTİ

Daha sonra beraberindekilerle önce Teknokenti ziyaret eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, burada yapılan çalışmalar hakkında Rektör Peyami Battal ve Teknokent Müdürü Necat Görentaş‘tan brifing aldı. Özlü, daha sonra YYÜ Teknokent CNS Bilişim, Chimera, Cydets, Poseıdon, Dose, Saff, Kaf Grup Genovam, Mawave, Novitas, Osca firmalarını ziyaret ederek projeleri hakkında bilgiler aldı. Firmalar Bakan Özlü’den projelerinin büyümesi için desteklerini rica ettiler.

MENÜ
Kapat