Dünyadan Örnekler

Bilim ve teknolojiyi buluşturmayı hedefleyen teknopark’lar öncelikle ABD, İngiltere, Fransa, Almanya, Japonya gibi bilim–teknoloji alanında ileri ülkelerde başlamıştır. Bugün dünyada 800 civarında teknopark bulunmaktadır. Şüphesiz dünyadaki teknoparkların en eski ve tanınanı ABD nin batısında Californiya Eyaletinde endüstriyel gelişim sonucu 1950’de 105 bin hektarlık bir alanda faaliyete geçen çevre belediyelere yılda 1.7 milyar dolar vergi ödeyen 8500 firmada 100 bin civarında her kademeden elemanın çalıştığı “ Silikon Vadisi’dir “

Bugün günlük yaşamımıza girmiş birçok yeniliğin doğum yeri silikon vadisidir.İlk radyo yayını, transistör, vakum tüp, mikro işlemci, pc, hard disk, disket sürücü, laptop, mause gibi buluşlar burada gerçekleşmiştir. Silikon vadisinde ABD de ünlü birçok üniversite faaliyet göstermekte olup bu üniversitelerdeki 88.000 öğrenci bu teknopark’da bilgisayar alanına yoğunlaşmıştır. Silikon vadisi üniversite eğitimine zengin uygulama imkanı sunarken yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin katkılarını da hayata geçirmektedir. ABD de Silikon vadisinin dışında yüzlerce teknopark bulunmaktadır.

İngitere’de 80 civarındaki teknoparkların en büyük ve ünlüsü bizim de yerel yönetimlerde görevde iken gezme imkanı bulduğumuz “Cambridge Bilim Parkıdır “ Bunun dışında Oxford, Heriot-Watt ve Mersoside bilim parkları vardır.

Fransa’da 25 civarında teknopark bulunuyor. Bunların en ünlüleri Bilgisayar, elektronik ve otomasyon, tıp, eczacılık, kimya biyoteknoloji ve eğitim alanlarında hizmet veren, 1969’da kurulan Sophia Antipolisdir. 10 bin hektarlık bir alana kurulan bu teknoparkta 1000 adet ileri teknoloji firmasında 50 bin kişi istihdam edilmektedir.

Japonya Teknoloji Geliştirme Merkezlerini “teknopolis“ adı altında kuruyor. Japonya’da eski teknopolislere ilave olarak son yıllarda 26 bölge daha teknopolis ilan edilerek 2000 yılında hizmete sokulmuştur.

Uzak doğunun hızla gelişen ekonomisi Çin ucuz endüstri ürünleri ile dünya pazarındaki rekabet gücünü hızla arttırmakta ve her yıl dışarıdan büyük miktarda yabancı sermaye çekmektedir. Çin’de ilk teknopark 1985 yılında kurulmuş olup halen 60 civarındadır.

İsrail‘de ilk teknopark 1946 yılında özel sektör girişimi ile kurulmuştur. dünya ile rekabet edebilen 4 teknoparka ilaveten tıp ve çevre teknolojileri alanında oldukça gelişmiş olan Ben Gurion Üniversitesinin içinde Negev Bölgesi Bilim ve Teknoloji Parkı kurulmaktadır.